Mesaj Gönder Haber Anasayfası Çankırı Tarihi Kültür Sanat Sayfası Resim Galerileri İletişim Bilgileri  

 

 
                   

     İLÇELER

  Atkaracalar

  Bayramören

  Çerkeş

  Eldivan

  Ilgaz

  Kızılırmak

  Korgun

  Kurşunlu

  Orta

  Şabanözü

  Yapraklı

 

 

 

 

   Çankırı Genel

   Çankırı Yol

  Gezi Haritası

  Site Haritası

 

 

       TUZ MAĞARASI

               Merkez ilçenin doğusunda ve 20 km. uzağındadır.Hititler döneminden beri yaklaşık beş bin yıldır işletilmekte olup 1.6 milyon ton ile yurdumuzun en büyük kaya tuzu rezervine sahiptir.

           Yıllarca yapılan üretim sonucunda bir çok galeriler oluşmuştur.Mağara içinde yer yer tuzdan oluşmuş sarkıt ve dikitlere rastlanır.Osmanlı döneminde vergilere konu olan tuz üretimi imparatorluğun son dönemlerinde kapitülasyonlar nedeniyle yönetimi reji idaresine geçmiş ve mağaradan elde edilen tuz gelirlerine el konulmuştur.

 

    Mağara büyük bir kamyonun girebileceği dar girişten sonra modern karayolu tünellerini andıran bir çok galeriden oluşmaktadır.İçerisinde tırların dolaşabildiği mağarayı gezen ziyaretçiler 8 kilometre uzunluğunda , 800 dönüm bir alana sahip galerilerin muhteşem atmosferinden kendilerini alamamaktadır.Aynı zamanda İl Nüfusunu alabilecek doğal sağlam bir sığınak görünümündedir.

Mağaranın diğer ilginç görüntülerinden biriside cesedi  200 yıldır bozulmadan kalan ölü eşektir.Daha önce yeni ölmüş gibi hiç bozulmadan duran eşek cesedi MTA tarafından MTA Müzesine konulmak üzere götürülmüş,ceset bozulmaya başlayınca yine eski doğal ortamı tuz mağarasına getirilerek konulmuştur.Eşek cesedi mumyalanmış gibi bozulmadan tuz mağarasında durmaktadır.

   Son zamanlarda ;çeşitli dönemleri canlandıran art galerilerden oluşan bir müzeye dönüştürülerek ve aynı zamanda içersinde bir astım merkezi kurularak Ülke turizmine açma projeleri Sn. Valimiz Ali Haydar ÖNER tarafından gündeme getirilmiştir.Bu doğrultuda çalışmalar devam etmektedir.

   Kaya tuzunun, doğal iyonlaştırıcı özelliği nedeniyle tuz lambaları yapılmaya başlanmıştır.Bu tuz lambalarının yorgunluğa,nefes darlığına ,astım nöbetlerine,alerjilere,cilt rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

                                                      ART Heykel Galerisi Fotoğrafları

 

      ÇANKIRI MERKEZ

   Taş Mescit

   Büyük Camii

   Çivitçioğlu Medresesi

   Saat Kulesi

   Yaran Evi

   Eski Çankırı Evleri

   Tarihi Çamaşırhane

   Tuz Mağarası

   Koca Meşe

   Çankırı Kalesi

   Taş Mektep

    Prf.Dr.Rıfkı Kamil Urga       Araştırma Merkezi

   Çankırı Müzesi

 

    El Sanatları

   Gelenek ve Görenek

   Çankırı Mutfağı

   Çankırı Türküleri

 

    Flora

 

 

    Dağ Yürüyüşü

   Kış Sporları

   Avcılık

   Yamaç Paraşütü

 

 

Lüzumlu

Telefonlar

 

Ulaşım

 

Konaklama

 

Linkler